HİRSCHPRUNG HASTA­LIĞI

(Konjenital (doğumsal) megokulan). Diğer bir ismi de ogangliyonik megakolondur. Kalın bağırsağın çalışma bozukluğu sonucu dışkıyla (feçesle) dolması ve aşın şiş­mesi halidir.

Normalde, bağırsak duvarı içinde bulunan ve bağırsak kaslarının çalışmasını ayarlayan sinir ağının bulunmaması halidir. Bu yüzden bu kesime “agangliyanik sefivent”, hastalığa da “konjenital intestinal aganglionozjs” denir.

Genellikle, tam rektumun üstündeki ka­lınbağırsak bölümü etkilenir ve bu kısımda, bağırsak muhtevasını ileri itmeye yarayan rit­mik bağırsak hareketleri (peristalsis) görül­mez. 3u bozukluğun olduğu seviye ve altın­da kalınbağırsak boştur, fakat peristaltik ha­reketlerin olmadığı bölge bir engel teşkil et­tiğinden üst kısım doku genişlemiş ve ger­gindir.

Bazen bu gengliyon ve sinir ağı yokluğu bütün kalın bağırsaklarda olabilir, bu durum­da total ağandiohazisten bahsedilir.

Hastalığın sebebi belli değildir. Sebep ne olursa olsun ortaya çıkan patoloji ve klinik tablo aynıdır.

Hastalığın tipik belirtisi doğumla başlayan kabızlıktır. Bu yakın zamanla daha belirgin bir hale gelmeye başlar. Önceleri iki günde bir dışkılama varken bu süre gittikçe artar ve beş günde bir dışkılama olur. Çocuğun kar­nı şişer ve dışkılama 1015 günde bir ve yar­dımla yapılır.

Bazen ani görülen ishaller ortaya çıkar. Bu durum tabloya enterokolitin eklendiğini gös­terir. Tehlikeli bir koniplikasyondur. Kolonik tıkanma da mevcutsa olay çoğunlukla Ölüm­le son bulur.

Tıkanma ve enterakolit bağırsağın delin­mesine ve dolayısıyla septisemi ve septik şok gelişimine sebep olurlar.

Hastalar, çoklukla erkek çocuklardır. Tablova kabızlık hAkimse çocuk yeterince büyü­yebilir. Bu çocuklar genellikle 27 yaş ara­sındadır. Teşhis, klinik, radyolojik ve vektumdan yapılan biyopsilerle konur.

Tedavi cerrahidir. Hedef agangliyon ve si­nir ağızın olmadığı bölümün çıkarılmasına yöneliktir.

Bu bilgiler işinize yarayabilir?

  • kalça çıkığı nedir hakkında bilgikalça çıkığı nedir hakkında bilgi KALÇA ÇIKIĞI: Doğuştan kal ça çıklğı, kalça oynağının anatomik yapısı­nın normal gelişmemesi sonucu meydana gelen bir şekil bozukluğudur. […]
  • grip influenza A nedir? testi nasıl yapılır?grip influenza A nedir? testi nasıl yapılır? Bir üst solumum yolları enfeksiyonudur. Sebebi: Miksovirüslerden olan, influenza A, B ya da C enfeksiyonudur. Belirtileri: Ani […]
  • hidrozadenit tedavisihidrozadenit tedavisi (Köpek memesi): Stafiiokoklann yaptığı, en çok koltuk altı, daha az olarak da kasıklarda görülen ter bezlerine ait derin iltihabi bir […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğlence