Ailevi polipozis nedir?

Polip; bağırsak mukozasından bağırsak boşluğuna doğru uzanan sınırlı herhangi bir kitleye denir.

Kalın bağırsak ve rektumda çok sayıda po­lip1 (adenomatöz tipte)le kendini gösteren ve irsiyetle geçen bu hastalık oldukça nadirdir.

Tedavi edilmemiş vakalarda bu poliplerin tümü kanserlesebtör. Bir ailede fertlerden bi­rinde bu hastalık teşhis edildiğinde ailenin di­ğer fertleri de gözden geçirilmelidir.

Bağırsaktaki bu polipler doğumda yoktur, 13 yaşından itibaren görünmeye başlarlar. 20 yaşında tüm bağırsağı istila etmiş olabi­lirler. Belirti veren hastalarda bu poliplerin büyük bir kısmi kanserleşmlş olabilir. Orta­lama 40 yaş civarında kanserleşirler. Bu has­talık da polipler ince bağırsakta bulunmazlar.

Belirtileri: Zaman zaman kann ağrıları, ishal, dışkıda kan ve sümük (mu, cus) bulunabilir. Bazen bir polip makattan dı­şarı çıkabilir. Bazılarında bağırsak tıkanma­sına yol açabilirler. Bazıları sessiz seyreder ve yıllar sonra kanser şeklinde kendisini gösterir.

Teşhiste makattan baryum vererek çekti­rilen kalın bağırsak filmleri ve kalın bağırsak­ların bir boru (endokskopik teftik) İle incefenmesi önemli rol oynar.

Bu hastalığın midebağırsak sisteminde poliplere yol açan diğer hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir: Juvenil polipoziste polip­ler daha erken yaşta oluşur. Bunlar kanser­leşmezler. Daha ziyade çocuklarda görülür­ler. En çok 5 yaş civarındaki çocuklarda 36 rülür, 16 yaşından sonra ve l yaşından ev­vel görülmezler.

FteûtzJeghers hastalığında kalın bağırsa­ğın yanısın» ince bağırsakta midede de po­lipler mevcuttur. Ağız ve dudak çevresinde’ siyah renkte benler görülür. Bu hastalık da ırsidir ve poliplerin kanserleşme tehlikesi yoktur.

Gardner hastalığında, kalın bağırsakta po­liplerin yanı sıra, çene ve kafa kemikleri se­lim kemik tümörleri, deri kistleri, deride yu­muşak doku tümörleri mevcuttur. Irst olan bu hastalıkta poliplerin kanserleşme tehlikesi mevcuttur. C.

Ailevi polipoziste tedavi ameliyattır, gere­kirse kalın bağırsağın tamamı çıkartılır.

Bu bilgiler işinize yarayabilir?

  • kıymalı tepsi böreği hazır yufkadankıymalı tepsi böreği hazır yufkadan Orta boy tencerenin içerisine rendeden geçirmiş olduğunuz soğanları biraz yağ ile kavurun. Arkasından fıstık ve üzümleri ekleyerek […]
  • hipnoz nedirhipnoz nedir Kişiyi telkine daha müsa­it kılan ve kişide suni olarak yaratılan trans (kendinden geçme) halidir. Bu olaya, mesmerizm, hayvani […]
  • Peyser Ne DemekPeyser Ne Demek Bize gelen sorulardan birisi de Peyser nedir oluyor. Biz kısa bir araştırma yaptık ve bulduğumuz bilgiyi sizlerle paylaştık. Peyser : […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğlence